Bonifikata dla spółdzielców – projekt uchwały już w Radzie m. st. Warszawy

Szanowni Państwo

Uprzejmie informujemy, że w początkach lutego br. otrzymaliśmy pismo od Przewodniczącej Rady Warszawy wraz z opiniami prawnymi, w związku ze złożonym przez nas w dniu 19.02.2015 r. projektem uchwały Rady m. st. Warszawy w sprawie wyrażenia zgody oraz ustalenia warunków udzielania bonifikat od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dla spółdzielni mieszkaniowych. Na powyższe pismo Komitet Inicjatywy udzielił odpowiedzi wyrażając nadzieję na szybkie załatwienie sprawy. Nie zgadzamy się z uzasadnieniem prawie rocznej zwłoki w podjęciu przez Radę Miasta tematu oraz dziesięciomiesięcznej zwłoki w otrzymaniu opinii prawnych ale wyrażamy nadzieję, że prace już teraz będą postępować. Dziękujemy Państwu za wsparcie inicjatywy i zbiórkę podpisów. Będziemy Państwa na bieżąco informować o toczących się pracach.

W załącznikach:

1. Kopia pisma Ewy Malinowskiej-Grupińskiej – Przewodniczącej Rady m. st. Warszawy z dnia 27.01.2016r. wraz załącznikami 4 szt.

2. Kopia odpowiedzi Komitetu Inicjatywy z dnia 23.02.2016r.

Z poważaniem

Henryka Chmielewska-Pleczeluk

Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy

Andrzej Półrolniczak

Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy

ZAŁĄCZNIK DO POBRANIA

W sierpniu ubiegłego roku z inicjatywy 19 spółdzielni powołany został Komitet Inicjatywy – Społeczny Komitet Mieszkańców Warszawy, który przystąpił do akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody oraz ustalenia warunków udzielania bonifikat od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dla spółdzielni mieszkaniowych. Pragniemy przypomnieć, że projekt ten przewiduje udzielenie bonifikaty spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Bonifikata zgodnie z projektem uchwały ma wynieść 95% wyliczonej opłaty. Taka bonifikata pod względem finansowym pozwoli mieszkańcom na faktycznie dokonanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Mieszkańcy nie musieliby płacić wysokich należności z tytułu użytkowania wieczystego, a sama opłata za przekształcenie byłaby w pełni akceptowalna przez lokatorów. Proponowane rozwiązanie jest zatem dla mieszkańców bardzo korzystne. Pragniemy przypomnieć, że ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dopuszcza udzielenie przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego bonifikat, tak aby umożliwić mieszkańcom skorzystanie z dobrodziejstw tej ustawy i żeby mogli dokonać przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Warszawa jest jednym z nielicznych dużych miast, które takiej bonifikaty dla spółdzielni mieszkaniowych nie wprowadziło. Ponadto brak tej regulacji wprowadza nierówne traktowanie obywateli, gdyż obecnie przyznawana jest bonifikata tylko osobom fizycznym.

Do akcji sukcesywnie przyłączały kolejne spółdzielnie, aż w końcu udało nam się zebrać ponad 52 tys. podpisów mieszkańców Warszawy popierających tę inicjatywę! Z całą pewnością możemy powiedzieć, że etap związany z uzyskaniem jak najszerszego poparcia mieszkańców został uwieńczony sukcesem, gdyż ilość zebranych podpisów przerosła nasze oczekiwania.

W dniu 19.02.2015 r. Komitet Inicjatywy złożył w Radzie m. st. Warszawy projekt przedmiotowej uchwały wraz z uzasadnieniem, a także zebranymi podpisami.

Relację ze składania projektu uchwały w Radzie m. st. Warszawy mogą Państwo znaleźć m.in. w wydaniu Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego dostępnym pod adresem: http://warszawa.tvp.pl/18937514/19022015, oraz w Wywiadzie Kuriera dostępnym pod adresem: http://warszawa.tvp.pl/18937849/19022015.

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia, które znajdują się poniżej oraz lektury najbliższego wydania „Gazety eReSeM”.

Pomimo ogromnego sukcesu, jakim było zebranie tak dużej liczby podpisów nasze zaangażowanie i praca trwają nadal, gdyż teraz musimy zrobić wszystko, aby przekonać Radnych do naszego stanowiska w tej sprawie. Dlatego też członkowie Komitetu Inicjatywy będą na bieżąco monitorować i uczestniczyć w pracach Rady nad tą uchwałą. Jeszcze przed złożeniem projektu w Radzie Warszawy, Komitet wystąpił do Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Warszawy oraz Pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej – Przewodniczącej Rady Warszawy z prośbą o spotkanie w celu przedstawienia naszego stanowiska. Oczekujemy na terminy spotkań.

Do grona spółdzielni, które zbierały podpisy należą:

1.SM „Bródno”,

2.RSM „Praga”,

3.WSM „Rakowiec”,

4.Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa,

5.SBM „Ateńska”,

6.MSM „Energetyka”,

7.SM „Starówka”,

8.SM „Ostrobramska”,

9.SM „Przyczółek Grochowski”,

10.SBM „Torwar”,

11.SM „Służewiec”

12.SBM „Grenadierów”,

13.SM „Wilga 2000”,

14.SM „Niedźwiadek”,

15.SM „Szaserów”,

16.SBM „Pracowników Służby Zdrowia”,

17.SM „Waszyngtona”,

18.SM „Mokotów”,

19.SBM „Drogowiec” (ul. Grochowska),

20.SM „Gocław – Lotnisko”,

21.SM „Górczewska”,

22.SBM „Osiedle Kabaty”,

23.WSM „Grochów”,

24.SM „Osiedle Wilanów”,

25.SBM „Wolska Żelazna Brama”,

26.SBM „Wardom”,

27.SM „Stawki”,

28.SM „Wyżyny”,

29.MSM „Budowlani”,

30.SM „Muranów”,

31.SBM „Imielin”,

32.SM „Marysin Wawerski”,

33.MSZBDM „Opaczewska 43”,

34.WSM „Żoliborz Centralny”,

35.SBM „Jary”,

36.SM „Oświata – Ochota”,

37.SM „Batory”,

38.WSM „Ochota”,

39.SBM „Powiśle”,

40.SM „Szwoleżerów”,

41.MSM „Nowy Dom 82”,

42.SM „Pax”

43.WSBM „Chomiczówka”,

44.SM 'Żelazna Brama”,

45.SM „Podleśna”,

46.SBM „Targowa”,

47.SBM 'Żoliborz”,

48.SM „Plac Teatralny”,

49.SBM „Skarpa”,

50.SBM „Konserwacji Zabytków”,

51.SM „Radna”,

52.SML-W „Prochem”,

53.SM „Szkoły Głównej Handlowej”,

54.PSM „Idealne Mieszkanie?”

55.SBM „Społem”,

56.SBM „Klub Dwustu”,

57.SM „Plon”,

58.SBM „Perspektywa”,

59.SM „Kopernik”,

60.Pierwsza Wojskowa Spółdzielnia Mieszkaniowa,

61.SBM „Nowy Świat”

62.SM „Pojedynka”,

63.SM „Na Skraju”,

64.SM „Adwokatów”,

65.SBM „Temida”.

Komitet Inicjatywy – Społeczny Komitet Mieszkańców Warszawy tworzą:

Henryka Chmielewska-Pleczeluk (pełnomocnik Komitetu) – WSM „Rakowiec”,

Andrzej Półrolniczak – (pełnomocnik Komitetu) – RSM „Praga”,

Barbara Estkowska – SM „Bródno”,

Jarosław Machlewski – SBM „Ateńska”,

Maciej Stasiełowicz – Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Warszawy za złożone podpisy i spółdzielniom za przyłączenie się do akcji

Andrzej Półrolniczak

Prezes Zarządu RSM „Praga”


Zobacz podobne