Nowy MURAL

Do rodziny naszych murali dołączyła elegancka Prażanka zrealizowana na jednym z budynków przy ul. Białostockiej w Warszawie. Nowy mural powstał przy ulicy Białostockiej 7, na ścianie budynku należącego do tzw. Kolonii Białostockiej składającej się z czterech budynków i stanowiącej część osiedla „Kijowska” naszej Spółdzielni.
To tutaj w sercu Pragi Północ do wcześniej zrealizowanych murali – Jamnika, Miśków, Babci z kurami, dołączyła ona – elegancka Prażanka z Yorkiem siedząca przy kawiarnianym stoliku w modnej lokalizacji, bo taką właśnie od wielu lat jest Praga.

To, że Praga nieustannie się rozwija, a w ostatnich latach niesamowicie zmieniła swoje oblicze nie może zaprzeczyć nikt. Przez wiele rankingów Praga uznawana jest za najmodniejszą dzielnice w Europie, dla nas bezapelacyjnie zajmuje pierwsze miejsce. I właśnie dlatego powstał mural PRAGA JEST MODNA. Po to, aby uhonorować te wyjątkową dzielnicę muralem.

To tutaj w wielu miejscach zachowała się jeszcze architektura z czasów przedwojennych, spotkać można budynki pokryte kolorowymi muralami oraz klimatyczne knajpki i kawiarnie, które w ostatnim czasie są otwierane na starych dziedzińcach praskich osiedli. Dzielnice te i jej niepowtarzalny klimat doceniają artyści organizując tu koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Praga jest dziś centrum kultury i życia towarzyskiego, w którym powstają liczne galerie i muzea.

Prawobrzeżna dzielnica Warszawy jest od niedawna odkrywana na nowo. Historia Pragi zaskakuje wielu. Podczas drugiej wojny światowej ucierpiała w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe dzielnice. Zachowane kamienice nie tylko oddają przedwojenny klimat, lecz także są w dużej mierze zabytkiem historycznym i obyczajowym. Niewiele osób już pamięta, że przedwojenna Warszawa nazywana była także Paryżem Północy, stad też francuski szyk damy będącej główną bohaterką nowego muralu.

Urokowi całego projektu dodaje mały York, który jest elementem łączącym ten mural z pozostałymi realizacjami RSM „Praga”, bowiem na każdym muralu, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Spółdzielnia znajduje się zwierzak.


Zobacz podobne