Pierwszy ekologiczny mural
na Białołęce

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „PRAGA” jest pomysłodawcą kolejnego muralu na mapie Warszawy, który w minionym tygodniu powstał jako uhonorowanie dzielnicy Białołęka, na jednej ze ścian budynku przy ul. Śreniawitów 7, który jest w zasobach Spółdzielni.

Jest to wyjątkowy mural, ponieważ w całości został namalowany przy użyciu farb ekologicznych, pochłaniających smog, zawierających nanometryczny dwutlenek tytanu, które redukują szkodliwe tlenki azotu. Dziennie jeden metr kwadratowy czyści tyle powietrza, co jedno średniej wielkości drzewo. Biorąc pod uwagę wielkość muralu ” codziennie na Białołęce powietrze będzie oczyszczać dodatkowo ok. 300 drzew.  Poprzez realizację ekomuralu, RSM „PRAGA” zaangażowała się w działania proekologiczne, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz powietrza w stolicy.

RSM „PRAGA”, działając ponad 50 lat na warszawskim rynku mieszkaniowym, od dawna pokazuje, że murale są szczególną formą promocji, mają nadzwyczajną moc, odmieniającą wygląd Warszawy. Wywołują przeróżne odczucia ” od radości, po zdziwienie. Potrafią zatrzymać przechodnia w biegu i skłonić do refleksji. Realizując ekomural, Spółdzielnia zadbała o miejską przestrzeń prawobrzeżnej Warszawy, nadając jej artystycznego, niepowtarzalnego klimatu oraz realnie przyczyniła się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Warto dodać, że farby, którymi pokryta jest ściana budynku, są przyjazne dla środowiska, nie zawierają ołowiu i rtęci, mają odpowiednią trwałość, redukują warszawski smog, ograniczają nieprzyjemne zapachy oraz działają antybakteryjnie.  Jest to pierwszy ekologiczny mural na Białołęce.

Hasłem przewodnim muralu przy ul. Śreniawitów 7 jest „Radosna Strona Miasta”, a sam projekt pokazuje Białołękę jako dzielnicę radosną, przyjazną mieszkańcom, przystosowaną do potrzeb osób prowadzących aktywny tryb życia i chcących w pełni korzystać z uroków stolicy. Możliwość zamieszkania z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie bliskość licznych środków komunikacyjnych (autobusy, tramwaje) sprawiają, że Białołęka to miejsce do życia wybierane przez coraz większą ilość Warszawiaków. To spółdzielnia, który działa po prawej stronie Wisły, oferując mieszkańcom Warszawy komfortowej i nowoczesnej przestrzeni do życia, w otoczeniu zieleni. Spółdzielnia buduje po „radosnej stronie miasta” oraz zapewnia mieszkańcom duże możliwości aktywności fizycznej. Bliskość terenów zielonych, liczne ścieżki rowerowe pozwalają mieszkańcom na różnorodne formy aktywności: jazda na rowerze, spacery z kijkami, spacery pośród zieleni. To idealne miejsce także dla najmłodszych, ponieważ dzieci mogą bawić się na licznych placach zabaw, które zostały wyposażone w najnowsze sprzęty. W górnej części muralu pojawia się także jaskółka, jako symbol radości i nadziei, budzącej się do życia przyrody. Jaskółka jest także uważana za wysłanniczkę  dobrych nowin, znak domowego szczęścia i pomyślności.

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „PRAGA” jest administruje dwa osiedla – Osiedle Erazma i Osiedle Poraje” na tym właśnie osiedlu powstał ekomural. Wyróżnieniem Osiedla jest zamieszczenie na projekcie róż, które nawiązują do polskiego herbu szlacheckiego „PORAJE” (w herbie występuje pięciopłatkowa róża srebrna), co pokazuje, że  RSM „PRAGA”  to firma z misją, zakorzeniona w przeszłości, szanująca tradycję, ale jednocześnie otwarta na nowoczesne rozwiązania.

Mural ma bardzo radosny przekaz. Został zaprojektowany w ciepłych, jesiennych barwach, które dodadzą mieszkańcom pozytywnej energii każdego dnia. Elementy graficzne zostały dobrane w bardzo przemyślany sposób, tworząc spójną całość.  Przekaz muralu idealnie wpisuje się w misję Spółdzielni, która od wielu lat tworzy prawdziwe domy, w których można zatrzymać się na lata, w otoczeniu zieleni i przyrody.  Dzieło powstało we współpracy z firmą Hossa Media, a projekt przygotowała Kaja Dulińska. Realizatorem nowego ekomuralu jest  RSM „PRAGA”.